Behlül Sokak No:35 Kuzguncuk, İstanbul
Tel.: +90 532 232 7038  |  info@px.com.trYapay Duvar Tırmanıcılığı Nedir?

1970'li yıllarda Avrupa ülkelerinde dağcılık sporuyla ilgilenen insanlar antreman amacıyla tırmanış sporunu kapalı spor salonlarına, ardından da evlerine konuk ettiler.

Avrupa’daki ilk örneklerde tahta oyma tutamakların düz duvarlara değişik mesafelerde konulmasıyla oluşturulan tırmanış yüzeylerine rastlıyoruz. Ardından tahta oyma işçiliği gelişiyor. 1983 yılından itibaren de iri tanecikli toz haline getirilmiş taşların, birtakım özel bağlama malzemeleri ile kalıplanmasına başlanıyor. İşte, bu noktadan sonra işin rengi değişiyor! Artık dağcı olmaya gerek kalmaksızın her yaştan insan, doğuştan bu yana varolan tırmanma güdüsünü tatmin edebileceği salonlara kavuşuyor. Hem de evine sadece dakikalarla sayılabilecek kadar kadar yakın mesafelerde!

Bugüne gelindiğinde ise, tam 31 ülkenin Ulusal Dağcılık Federasyonları artık "Dağcılık  ve Kaya Tırmanışı Federasyonu" olarak ayrılmış durumda. Son dönemde EUROSPORT izleyicileri yapay tırmanış duvarı yarışmalarının Avrupa ve Dünya şampiyonalarını uzun uzun izleyebilmekte… Hatta buna, son dönemde EXTREME GAMES-USA içinde yer alan Speed Climbing de eklenmektedir. Bu şekliyle yapay duvar tırmanıcılığı belki de yüzyılımızın yıldızı en süratli parlayan sporu olarak nitelendirilebilir.

Dağcılık sporunun seyirci problemi böyle çözülürken % 0 risk oranı ile tırmanıcılık medyanın ve kitlelerin ilgi odağı oldu. Ülkemizin de bu tür duvarlara sahip olmaya başlaması gurur verici!

 

 

YAPAY TIRMANIŞ DUVARLARI TARİHÇESİ

1970

Sportif tırmanışın Fransa'da doğuşu.

1983

François Savigny ilk değiştirilebilir tutamak bağlantısını buldu.

1985

François, Entre-Prises firmasını kuruyor.

1986

İlk değiştirilebilir tırmanış yüzeyleri 'Profil' Sistem ile yapılıyor. Valux-en-Velin'de Entre-Prises tutamaklarının kullanıldığı ilk resmi Kapalı Salon Tırmanış Yarışması yapılıyor.

1988

Entre-Prises Amerika’nın kuruluşu.

1989

Entre-Prises tırmanma yüzeylerinde yapılan ilk dünya kupası finali Leeds'de. (GB)

1990

İlk üç boyutlu değiştirilebilir tırmanış yüzeyi 'Empreinte'nin imalatı. (Patent No. 9013013)

1993

Lillehammer (Norveç) Olimpiyat Salonunda çok mafsallı, hareketli bir yapay duvarın imalatı.

1994

'Moon Disk'li ve girintili tutamak 'Orgon'lu (Patent No.9404409) 'Profil2' sisteminin ve 'Imprint Light'in geliştirilmesi.

1995

Entre-Prises İngiltere'nin kuruluşu.

 

TÜRKİYE'DE YAPAY TIRMANIŞ DUVARI TARİHÇESİ

Ülkemizde yapay duvar tırmanıcılığının tarihi, dağcılık sporu kadar eskilere dayanmamaktadır. Türünün en iyi örneğini ülkemizde belki de birçok alandaki yeniliğe attığı imza ile tanınan Orta Doğu Teknik Üniversitesi yaptırdı. Bu duvar 9 m. x 12 m. boyutlarında ve tek yüzeye çelik konstrüksiyon üzerine kaplama olarak gerçekleştirildi. Bu ilk yapay tırmanış duvarının ardından yine ülkemizin ilk tırmanış kulesi (6m.x 3m.x 2 yüz) olarak Adidas - Sprite sponsorluğundaki uluslararası "STREETBALL ‘95 ve ‘96" organizasyonu için ilk "STREET WALL"u tarafımızdan yapıldı. Yapılan çelik konstrüksiyon kule sırasıyla, İstanbul - Kalamış Marina ve Ankara - Anıtpark'a kuruldu.

Daha sonra 1996 yılı sonunda Alkent Hillside Spor Klubü’ne bir iç mekan (6 m x 4 m) ve dış mekan (7,5 m x 4 m) tırmanış duvarı yaparak, 1997 yılında dünyanın en büyük Yapay Tırmanış Duvarı (YTD) üreticisi olan Entre-Prises firmasının Türkiye temsilcisi olduk. Bu tarihten sonra Türkiye’de Avrupa standartlarında duvarlar üretilmeye başlandı. 1998 yılında YTDları için Avrupa Birliği Standartları “European Standard EN 12572:1998” getirildi ve Entre-Prises YTDları bu standartlara göre üretilen ilk duvarlardı. Entre-Prises halen Türkiye’de bu standartları sağlayabilen tek firmadır.

Türkiye’deki YAPAY TIRMANIŞ DUVARlaRI:

ODTÜ Spor Salonu (Ahşap)

Yıldız Teknik Üniversitesi (Ahşap - DSM Proje ve Uygulama)

Antalya Üniversitesi (Beton - EP tutamak)

Naturland Tatil Köyü (Beton - EPtürk Proje - EP tutamak)

MEF Koleji (Polyester - Bulgar)

TROY Biraları (Polyester – Bulgar)

TED Koleji (Polyester - EP Proje - EPtürk Uygulama - CE Standardı)

Club Aldiana Tatil Köyü (Ahşap - EP Tutamak)

TEPE Güvenlik (Ahşap - EP tutamak)

Club Med Kemer (Polyester - EP Kule - CE Standardı)

Hacettepe Üniversitesi (Polyester/Ahşap - EP Proje - EPtürk Uygulama - CE Standardı)

Atölye Tırmanış Merkezi (Polyester - Bulgar)

Maya Residence Spor Klübü (Polyester - EP Proje - EPtürk Uygulama - CE Standardı)

Borusan Oto İstinye Tesisleri (Polyester -  EP Proje - EPtürk Uygulama - CE Standardı)

VOSVOS Camping Rumeli Feneri – (Ahşap - EP Proje - EPtürk Uygulama - CE Standardı)

Jandarma Komutanlığı Özel Birimler Spor Salonu Ankara - (Ahşap - EPtürk Proje ve Uygulama - CE Standardı)

Eyüboğlu Eğitim Kurumları – İstanbul (Ahşap - EPtürk Proje ve Uygulama - CE Standardı)

 

"TIRMANIŞ DUVARI BİR UZMANLIK İŞİDİR"

 

TASARIM, TEKNİK VE DANIŞMANLIK

Entre-Prises olarak hedefimiz, tüm becerilere cevap verebilecek bir bütünlüğü olan profesyonel malzeme serileri oluşturmaktır.

İMALAT

Entre-Prises İmalat Merkezi yapay duvarların tüm parçalarını kendi yapmaktadır. (Ahşap veya metal alt konstrüksiyon, çeşitli yerlerde kullanılabilen tırmanma yüzeyleri ve hareketli parçaların tümü)

Planlama bölümüyle imalat bölümü tek bir çatı altında olduğundan, sürekli bir kalite kontrolü olanağı doğmaktadır.

TIRMANIŞ DUVARI MONTAJI

Entre-Prises şantiyelerinde her zaman tarafımızdan yüksek standardımıza göre eğitilmiş, birbirleriyle uyumlu  ve kalifiye elemanlar çalışır.

İnşaat mühendisi, mimarı, marangozu, kaynakçı veya tırmanıcı olsun; elemanlarımız yaptıkları işle gurur duymaktadırlar ve komple tırmanış duvarını fazla rahatsızlık vermeden ve gecikmeden kurma garantisi verirler.

Her tırmanış duvarı özeldir ve Entre-Prises adını daha da yüceltir.

Tırmanış duvarının yarışma ölçülerine sahip olması durumunda duvarın açılışı Entre-Prise Team tarafından yapılır. Çünki onlar gerçek birer şampiyon!

ULUSLARARASI STANDARTLAR ve ENTRE PRISE

ENTRE-PRISES Avrupa Topluluğu (CE) standartlarına sahip Türkiye’deki tek tırmanış duvarı üreticisidir.

Özel tırmanış duvarı yapımından, organizasyonların düzenlenmesine kadar her konuda yapıcı ve pratik yardımlarla her zaman yanınızdayız.

Duvarınızın imalatından sonra geniş kapsamlı bir bakım hizmeti ile sizlere 2 senelik bir garanti verebiliriz.

TIRMANIŞ DUVARI ve SPOR

Doğada yapılan gerçek kaya tırmanışı ile yapay duvar tırmanıcılıklarının sporcuya olan fiziksel katkıları dünyadaki tüm spor otoriteleri tarafından kabul edilmiştir. Yapay tırmanış duvarında Kanat, Omuz, Biceps, Triceps, Ön kol, Parmaklar, Mide, Sırt, Kalf’in sürekli ve aktif kullanımı nedeniyle her türden sporcunun vazgeçilmez antrenman çeşitlerinden birisi olmuştur. Avrupa ve Amerika'daki spor ve sağlık salonlarında (Health Club) yapılan incelemelerde, yapay tırmanış duvarında antreman yapanların %85'inin doğa sporcusu olmadığı görülmüştür.

Yapay duvar antrenmanları bulmaca esasına dayanır. Burada önemli olan tırmanış ve antrenmanı yapan bir kişinin duvar üzerindeki farklı rotaları farklı şekillerde tırmanmaya çalışması esasıdır. Her seferinde bir sonraki hedef, daha zor olanı çıkmaya çalışmaktır. Bunun temelinde en tepeye en kısa sürede değil, en zor rotadan ulaşma mantığı vardır. Periyodik dönemlerde duvarın rotaları değiştirileceğinden asla monotonluk yaşanmayacaktır.

 

http://www.entre-prises.com